![Granbarkbillene blir aktive om våren når temperaturen kommer opp i 18–20 °C. Da flyr de rundt og leter etter egnede trær å legge egg i.](https://image.friluftsliv.no/1298029.webp?imageId=1298029&width=960&height=634&format=jpg)
Norge invaderes av granbarkbillen
Gran plantet på feil sted og klimaendringer med tørre og varme somre skaper gode levekår for granbarkbillen.
Som er et av ytterst få insekter i Norge som kan ta livet av friske grantrær, er billen fryktet av Europas skogeiere.
− Året etter den tørre og varme 2018-sommeren drepte billene 120 millioner kubikkmeter gran i Sentral-Europa, forteller seniorforsker og barkbilleekspert Paal Krokene ved Nibio på Ås.
Siden 2018 har Sverige har mistet 32 millioner kubikkmeter gran til billene. Til sammenligning ble det i fjor hogget rundt 12 millioner kubikkmeter tømmer i norske skoger.
− De store skadene i Sverige og Sentral-Europa peker mot at også Norge kan få større problemer med granbarkbillen de neste tiårene, sier Krokene.
Slik angriper granbarkbillen treet
Først begynner den å borre i trestammen. Friske trær forsvarer seg mot slike angrep ved at kvae begynner å piple ut av borehullet. Når sporer av blåvedsopp finnes på billens kropp, blir den avsatt i borehullene. Hvis soppen klarer å vokse inn i veden vil den sperre vanntransporten i trestammen, noe som vil bidra til treets død. Under vellykkede angrep stopper kvaeutskillelsen fra treet, noe som hindrer at egg og larver drukner i vann og kvaen.